تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سواالت مطالعات اجتماعی درس22

  1 -مردم کشورمادرمقابل استعمار گران چه می کردند؟مردم ما همواره با استعمار گران مبارزه می کردند از هر نقطه کشور ما انسان های بزرگ وفداکاری بر خاستند و برای کوتاه کردن دست بیگانگان از کشور تالش کردند دراین راه رنج زیادی را تحمل کردند وحتی ازجان خود گذشتند .

  2 -نام چند شخصیت بزرگ مبارزه با استعمار را در ایران در فاصله ی بین تاسیس سلسله ی قاجار تا پیروزی انقالب اسالمی بنویسید. امیر کبیر،سید حسن مدرس،شیخ محمد خیابانی،رئیس علی دلواری،میرزا کوچک خان جنگلی،آیت اهلل کاشانی،دکتر محمد مصدق و امام خمینی )ره

  ( 3- همواره دولت های قدرتمند بر سر ......................در ایران با یکدیگر رقابت می کردند. )نفوذ

  ( 4-پیروزی انقالب اسالمی به رهبری ................................. دست بیگانگان را از کشور ما کوتاه کرد.

  )امام خمینی)ره(( فعالیت)1) شرح حال شخصیت های این درس را بخوانید.چه خصوصیات مشترکی در همه ی آن ها وجود دارد؟فهرست کنید.

  گفت وگو کنید. عشق به وطن،شجاعت و جسارت، فداکاری و ایمان و مبارزه با دخالت بیگانگان از خصوصیات مشترک شخصیت های این درس است. فعالیت)

  3) به نظر شما چرا امیر کبیر چند کارخانه تاسیس کرد؟امیر کبیر آرزو داشت ایران به کشوری آباد و مستقل تبدیل شود و به بیگانگان محتاج نباشد.از این رو برای پیشرفت صنعت چند کارخانه تاسیس کرد. دولت های قدرتمند بر سر نفوذ در ایران با هم رقابت می کردند.حکومت های ناالیق ایران،اجازه ی دخالت به بیگانگان را می دادند،ولی مردم کشور ما همواره با استعمار گران مبارزه می کردند،حتی از جان خود هم می گذشتند.

  سواالات مطالعات اجتماعی

  درس22 شخصیت های مبارز در برابر استعمارگران مانند امیرکبیر،رئیس علی دلواری،دکتر محمد مصدق و آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی و...برای کوتاه کردن دست بیگانگان از کشور تلاش کردند و رنج زیادی را تحمل کردند. امیر کبیر،صدر اعظم ناصرالدین شاه بود.او از دخالت نمایندگان خارجی در امور داخلی ایران جلوگیری می کرد و در راه آبادانی و پیشرفت ایران تالش بسیار کرد ولی سرانجام در فین کاشان به قتل رسید. میرزا کوچک خان جنگلی مردی شجاع و مومن و حامی مظلومان بود،در گیالن قیام کرد و با قوای روس و انگلیس جنگید،ولی سرانجام به شهادت رسید. رئیس علی دلواری:او و هوادارانش که به آن ها»دلیران تنگستان« می گفتند،قهرمانانه با انگلیسی ها جنگیدند و سرانجام به شهادت رسیدند.

  دکتر مصدق وآیت الله ابوالقاسم کاشانی:از آغاز کشف واستخراج نفت در ایران،دولت انگلستان از محصول نفت ایران درآمد زیادی کسب می کرد و مصدق که در آن زمان،نماینده ی مجلس بود، برای ملی کردن نفت به مبارزه برخاست وآیت اهلل کاشانی هم از نهضت ملی شدن نفت حمایت کرد ونقش مهمی در آن داشت. سرانجام در 22 اسفند ماه1322 شمسی،مجلس شورای ملی،قانون ملی شدن نفت را تصویب کرد و دست بیگانگان از نفت ایران کوتاه شد.

  فعالیت جانبی: رسم خط زمان برای شخصیت های حماسه ساز ایران اجرای نمایش توسط دانش آموزان)کسی به زور بیاد خونه کسی و...( ایفای نقش هر یک از شخصیت ها که با گریم و......... زیباتر هم می شود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 20 ارديبهشت 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158713
 • بازدید امروز :165103
 • بازدید داخلی :9104
 • کاربران حاضر :204
 • رباتهای جستجوگر:411
 • همه حاضرین :615